Головна » 2018 » Листопад » 11 » Мова – глибинний пласт духовного життя народу
12:54
Мова – глибинний пласт духовного життя народу

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається  в Україні. Встановлене воно було 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, ученого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Корені української писемності виходять з далекого минулого, з тих часів, коли давньоруські літописці створювали описи подій давнини, що сьогодні стали дорогоцінними реліквіями історії та культури.

Шлях розвитку нашої рідної мови був нелегким, але український народ зміг її зберегти, аби сьогодні ми відчували її красу та мелодійність. За нашу українську мову боролись, звеличували у своїх творах сини і доньки України  Тарас Шевченко, Григорій Сковорода, Іван Котляревський, Леся Українка та багато інших видатних українських письменників, вірних патріотів своєї Батьківщини.

Традиційно, у День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо. У ці дні стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, у якому беруть участь понад 5 млн осіб із 20 країн світу.

Щорічно в Криворізькій спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 118 проводяться заходи щодо популяризації української мови серед учнів, батьків, громадськості, які тривають упродовж тижня. Це конкурси,  виставки, концертні програми і просто змагання, а також цікаві уроки про скарби рідного слова, тематичні лінійки, класні години.

Цього року програму предметного тижня відкрив І етап конкурсу знавців української мови. Бажаючих стати учасником конкурсу імені П.Яцика виявилося немало.  З великим  задоволенням 62 учні 3-11-х класів  виконали запропоновані їм  творчі завдання, і тим самим засвідчили високий рівень володіння українською мовою.

Вчителі кафедри української філології  провели  тематичні уроки  «Рідна мова в рідній школі»  (5 – 6 кл),  «Мова наша солов’їна»   (7 – 9 кл), «Збережемо у віках рідну мову», (10 – 11 кл).  Пропонований матеріал містить історичну довідку про історію свята, появу і поширення кирилиці, труднощі, які здолала українська мова на шляху до отримання статусу державної, а також пісні, вірші та цікаві лінгвістичні матеріали.

         Протягом тижня працювала книжково-документальна виставка «Мова - це глибина тисячоліть», адресована учням 5 – 11 класів.  Вона допомогла педагогам розказати учням про історію виникнення і розвиток української писемності.  Матеріали виставки містили історичні факти про життя і діяльність Кирила та Мефодія, Івана Федорова, Лаврентія Зизанія, Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша та інших знаних діячів української культури, зразки основних різновидів давнього письма.

         Відеоогляд   видань з мовознавства «Українська мова калинова» для учнів 5 – 6 класів зацікавив глядачів своєю новизною.

         Учні 8 – 11 класів брали участь у патріотичному квесті «Україна різноманітна». Метою представленого заходу є поглиблення знань учнів про День української писемності та мови, розвиток пам’яті та усного мовлення школярів, навичок виразного читання поетичних творів і декламаторських здібностей; збагачення словникового запасу; виховання естетичного смаку, любові до слова, рідної мови, народу, країни; прищеплення інтересу до результатів власної праці. Пропонований квест сприяв удосконаленню вміння школярів аналізувати й виправляти помилки в мовленні, знаходити недоліки в побудові та мовному оформленні власних і чужих висловлювань; розвиватиме і збагачуватиме мовлення учнів.

З метою пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови, виховання високої мовної культури 9 листопада, у День української писемності та мови, Українським радіо проводився ХVІІІ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.

Ця акція була розпочата в 2000 році, тому 18 років поспіль всі бажаючі можуть продемонструвати свою єдність з тими, хто любить і шанує українське слово. Писали диктант не заради балів чи призів, а в ім’я спільної ідеї: усвідомити себе громадянином українського суспільства, підвищити рівень особистого мовного та мовленнєвого розвитку. Слід зазначити, що писали диктант як учні школи, так і педагоги. Не залишилися осторонь і технічні працівники закладу. Усі вони прийшли написати диктант, демонструючи солідарність із тими, хто любить і шанує рідну  мову.   Участь у цій акції, за словами старшокласників,  є дуже відповідальним  для них кроком, тому  що у такий спосіб обєднуються  всі небайдужі навколо українського слова. Це не тільки перевірка знань української мови, але й заохочення до вживання та  популяризації   державної  мови. Тому, на думку вчителів-філологів,  благодійний характер такої акції буде постійно збільшувати  аудиторію та географію учасників.

Отже, варто докладати зусиль, аби  українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де. У святковий День української писемності та мови хочемо щиро побажати всім нам любити та берегти свою рідну мову. Плекаймо всі разом ту мову, що дісталась нам у спадок від наших пращурів.

Нехай українське слово буде для всіх нас оберегом!

  

 

 

Бондаренко Тетяна Миколаївна,

учитель української мови

та літератури КСШ № 118

Переглядів: 104 | Додав: lani | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar